Budapeszt 2025

Z wizytą w Budapeszcie i okolicach
O poranku 23 kwietnia klasy 3a oraz 3b wyruszyły w podróż w kierunku Węgier. Jazda autokarem była długa i męcząca, jednak miała też swoje plusy. Przejeżdżając przez Słowację zatrzymaliśmy się w celu zwiedzenia Demianowskiej Jaskini Wolności. Okazało się to niezwykłym doświadczeniem – warunki panujące wewnątrz jaskini stanowiły kontrast do tych na zewnątrz, a widoki różnorakich form naciekowych zapierały dech w piersiach.
Po wyjściu z jaskini wyruszyliśmy w dalszą trasę, która zawiodła nas już do samego Budapesztu, składającego się z dwóch części – Budy i Pesztu, które zwiedzaliśmy już następnego dnia. Rozpoczęliśmy je od Placu Bohaterów, gdzie towarzysząca nam pani przewodnik przybliżyła nam historię Węgier oraz najważniejszych jej władców. Potem znaleźliśmy się w Muzeum Etnograficznym, gdzie z kolei mogliśmy zobaczyć, jak miasto wyglądało w poprzednich latach, wraz z ciekawostkami na temat ówczesnych wydarzeń. Podczas spaceru po mieście widzieliśmy między innymi imponujący budynek parlamentu, zamek królewski, okolice zamku Vajdahunyad, a nawet zwiedziliśmy Bazylikę św. Stefana. Zakończenie dnia stanowił rejs po Dunaju, który umożliwiał nam podziwianie miasta nocą, w zupełnie innym świetle.
Ostatniego już dnia, przed wyruszeniem w drogę powrotną, udaliśmy się do Szentendre – miasta artystów. Mogliśmy tam zobaczyć mnóstwo oryginalnych prac wspomnianych artystów, którzy wszystko wykonują samodzielnie, w tradycyjny sposób. Niemożliwym do pominięcia było również muzem marcepanu, gdzie można obejrzeć niesamowite wyroby ze słodkości.
Wycieczka ta z pewnością rozbudziła w nas ciekawość oraz chęć do dalszego zwiedzania, być może powrotu do Budapesztu w przyszłości, co nie byłoby możliwe bez naszych nauczycieli, którzy nieustannie wspierają nasze pomysły oraz podzielają naszą żądzę przygód. Mamy nadzieję na wiele nowych oraz ekscytujących wspomnień w przyszłości!
 
 
Uczennice klasy 3a,
Weronika Dyrda i Katarzyna Grela