
RELACJA Z WYJAZDU UCZNIÓW KLAS III DO PORTUGALII W RAMACH PROJEKTU „I LO W PUŁAWACH – NOWE HORYZONTY W EDUKACJI”
Część II relacji z wyjazdu uczniów naszej szkoły do Bragi w dniach 13-24.04 2026r.
DZIEŃ 4
Czwartego dnia udaliśmy się do Ponte de Lima, jednego z najstarszych i najbardziej urokliwych miast Portugalii. Poznaliśmy legendę o rzymskim generale i rzece Lima, którą dawniej uważano za mityczną rzekę zapomnienia. Według legendy żołnierze bali się przez nią przejść, ponieważ wierzyli, że stracą pamięć i zapomną nawet o swoich najbliższych. Mieszkańcy do dziś powtarzają, iż po przejściu przez most w Ponte de Lima można zostawić za sobą nawet najgorsze wspomnienia.
Spacer po zabytkowych uliczkach pozwolił nam poczuć wyjątkowy klimat tego miejsca oraz lepiej poznać historię miasta i dawnych bitew związanych z regionem. Mieliśmy także okazję pozować do zdjęć na charakterystycznych figurach byków, które stały się jedną z naszych ulubionych atrakcji.
Chwilę odpoczynku spędziliśmy w ogrodach Parque do Arnado, podziwiając roślinność i spokojną atmosferę tego miejsca.
DZIEŃ 5
Piątego dnia wyruszyliśmy do Porto, miasta zachwycającego swoją architekturą oraz historią. Wzięliśmy udział w rejsie po rzece Douro, podczas którego mogliśmy podziwiać panoramę miasta oraz słynny most Dom Luís I, zaprojektowany przez ucznia Gustave’a Eiffla, twórcy Wieży Eiffla. Następnie spacerowaliśmy z przewodnikiem po historycznej dzielnicy Ribeira, poznając ciekawostki związane z historią Porto.
Odwiedziliśmy również Katedrę Sé, będącą jednym z najważniejszych zabytków miasta. Duże wrażenie zrobił na nas także słynny dworzec São Bento, którego ściany zdobią charakterystyczne portugalskie płytki azulejos. Ciekawym punktem dnia był także historyczny McDonald’s uznawany za jeden z najpiękniejszych na świecie, mieszczący się w dawnej eleganckiej kawiarni.
Pełen wrażeń dzień zakończyliśmy wspólną grą w bilarda i odpoczynkiem po intensywnym zwiedzaniu.
DZIEŃ 6
Następnego dnia udaliśmy się do Vigo, nadmorskiego miasta położonego w hiszpańskiej Galicji. Naszą przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania Castro Fortress. Spacerując po dawnych murach obronnych, mogliśmy podziwiać przepiękne widoki na zatokę, port oraz czerwone dachy Vigo. Poznaliśmy także historię twierdzy, która dawniej pełniła ważną funkcję obronną i chroniła miasto przed atakami od strony morza.
Po zwiedzaniu mieliśmy czas wolny w centrum Vigo, dzięki któremu mogliśmy samodzielnie odkrywać uroki miasta i spróbować lokalnych przysmaków. Następnie udaliśmy się na plażę, gdzie mogliśmy pospacerować wzdłuż wybrzeża i nacieszyć się nadmorską atmosferą.
Na zakończenie dnia odwiedziliśmy Parque de Castrelos – jedno z najpiękniejszych zielonych miejsc w Vigo. Znajduje się tam m.in. urokliwy pałac Pazo Quiñones de León.

