
Dzień Bezpiecznego Internet jest obchodzony w całej Europie w pierwszej połowie lutego. Jest inicjatywą Komisji Europejskiej, mającą na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Dlatego, w tym dniu warto przyjrzeć się najważniejszym zasadom cyberhigieny, które mogą nas uchronić przed różnymi zagrożeniami internetowymi:
- Przede wszystkim zasada ograniczonego zaufania, nawet wobec swoich znajomych z serwisu społecznościowego – ich konto mogło zostać zhakowane. Zawsze weryfikuj, czy wiadomość, która otrzymałeś, jest prawdziwa.
- Nie podejmuj działań pod presją czasu, zachowaj czujność i ostrożność, zwłaszcza gdy ktoś namawia cię lub naciska, byś podjął działania, do których nie masz przekonania.
- Zwracaj uwagę na poprawność językową wiadomości, m.in literówki, gramatykę, błędy stylistyczne i interpunkcyjne.
- Jeśli otrzymasz wiadomość, która wymaga „natychmiastowych działań” zweryfikuj, czy na pewno jest prawdziwa – skontaktuj się z firmą lub instytucją, od której ją otrzymałeś.
- Aktualizuj swoje urządzenia i korzystaj z ochrony antywirusowej.
- Uważaj na skrócone linki, jeśli nie masz pewności, dokąd poprowadzi Cię link, najedź wskaźnikiem myszy na link (nie klikaj), a na dole przeglądarki zostanie wyświetlony pełen adres linku.
- Dbaj o bezpieczeństwo swoich haseł – Pamiętaj, że żadna firma, instytucja publiczna ani organizacja zaufania publicznego nie będą prosiły Cię o podanie haseł, kodów dostępu ani innych wrażliwych danych.
- Korzystaj tylko z legalnego oprogramowania.
Jeśli się zdarzy, że klikniesz w link i cyberprzestępcy przejmą Twoje dane lub stracisz pieniądze – skontaktuj się z ze swoim bankiem, zgłoś sprawę na policję oraz na https://incydent.cert.pl
Opracowanie: Izabella Dutkiewicz i Matylda Dróbka z kl. 2f
pod opieką pań: Ewy Sołtys, Agnieszki Bodeńko, Małgorzaty Bisek i Kingi Jaworskiej.