Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

„O pewnym brzasku w katyńskim lasku.
Strzelali do nas Sowieci.”

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest w Polsce 13 kwietnia, w rocznicę ujawnienia w 1943 roku w Berlinie informacji o odnalezieniu w Katyniu masowych grobów polskich oficerów zamordowanych przez sowiecie NKWD. Władze ZSRR przez 50 lat nie uznawały swojej odpowiedzialności za popełnione czyny, dopiero w 1990 roku przyznały się do wymordowania ponad 14,5 tysiąca polskich oficerów. Jednak po zakończonym w 2005 roku śledztwie Rosja wciąż uznaje mord na polskich jeńcach za „zwykłe”, przedawnione przestępstwo a nie ludobójstwo.

Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 roku. Sowieci obrali za cel masową zagładę polskich patriotów, zamordowano ok. 22 tys. polskich obywateli, m.in. oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elit II Rzeczypospolitej, co doprowadzić miało do definitywnego wymazania Polski zarówno z historii jak i z map Europy. Naszą powinnością jest, by pamięć o tej zbrodni nie zatarła się w zbiorowej świadomości i dalej stanowiła symbol walki o prawdę.

W związku z kolejną rocznicą Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej społeczność naszej szkoły wysłuchała audycji przygotowanej przez uczniów z klas 2a oraz 3i pod kierunkiem pani Alicji Lewtak-Siczek i Moniki Kołaczek. Ponadto rozstrzygnięty został konkurs plastyczny poświęcony pamięci o Zbrodni Katyńskiej. Opiekę merytoryczną nad konkursem sprawowała pani Lena Makimuk-Przewłoka.

Wyniki konkursu:
I miejsce – Klaudia Czarnota 3i
II miejsce – Jakub Latanowicz 1f
III miejsce – Dominika Szczypa 3i

Wiktoria Pawelec z kl.3i