Rozmowy o Reymoncie w ostatnim dniu IX Festiwalu Literacka Wiosna

Czy warto czytać Reymonta ? Na to pytanie odpowiedział pan dr Dariusz Piechota w ostatnim dniu IX Festiwalu Literacka Wiosna. Interesujące spotkanie odbyło się w piątek w Bibliotece Miejskiej w Puławach, gdzie uczniowie mieli okazję wysłuchać prelekcji przygotowanej przez pracownika naukowego Uniwersytetu w Białymstoku. Wykład poświęcony był życiu i twórczości Reymonta.
Pan Dariusz Pichota jest absolwentem naszego Liceum, co dodało wydarzeniu szczególnego charakteru.
Na początku przedstawiono nam niezwykle burzliwą biografię Władysława Reymonta. Pan Piechota opowiedział o jego trudnej drodze do literackiego sukcesu a także o determinacji, dzięki której pisał powieści, co zostało uhonorowane Nagrodę Nobla w 1924 r. W drugiej część wykładu omówione zostały motywy występujące w prozie Reymonta, takie jak wieś, kolej, teatr, miasto i natura. Pan Piechota szczególną uwagę poświęcił „Chłopom” – powieści, która jest częścią kanonu lektur szkolnych i nawiązał do najnowszej ekranizacji tego dzieła oraz zwrócił uwagę na artystyczne nawiązania do malarstwa. Wskazał, jak wiele scen z filmu odzwierciedla kompozycje znanych dzieł sztuki, co pozwoliło lepiej zrozumieć kulturę i estetykę epoki Młodej Polski.

Na zakończenie wykładu poruszony został temat nieukończonych projektów Reymonta, w tym powieści „Ksiądz Jan”, która miała być kontynuacją „Chłopów”. Spotkanie z panem Dariuszem Piechotą wzbogaciło naszą wiedzę literacką. Dzięki  barwnej narracji i zauważalnej pasji literackiej z pewnością każdy uczestnik spotkania spojrzał na twórczość Reymonta z nowej perspektywy i docenił jego dorobek literacki. Na pewno zapamiętamy spotkanie z dzisiejszym gościem i będzie ono miłym wspomnieniem.

Oliwia Kot z klasy 3G
zdjęcia: Lena Berezińska i Oliwia Karolak z klasy 3D