Światowy Dzień Walki z AIDS

 

Światowy Dzień Walki z AIDS obchodzony  jest co roku na początku grudnia jako jedna z najważniejszych  kampanii zdrowia publicznego zainicjowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1988 roku.

Nieodłącznym elementem obchodów Światowego Dnia AIDS jest czerwona kokardka – symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV, chorymi na AIDS oraz ich bliskimi. Obecność Kokardki w sferze publicznej przypomina, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem.Na świecie żyje blisko 40 mln osób zakażonych wirusem HIV.

Najczęstszymi powodami zakażenia są brak wiedzy na temat możliwych dróg zakażenia oraz ignorowanie ryzyka.

 Trzy główne drogi zakażenia to:

  • kontakty seksualne;
  • poprzez krew, gdy krew zakażonej osoby trafi do naszego krwiobiegu, np. przez używanie tych samych igieł i strzykawek;
  • zakażenia wertykalne – matka zakażona HIV może zakazić swoje dziecko w czasie ciąży, porodu lub podczas karmienia piersią.

 

WIRUS HIV A PRZEKŁUWANIE USZU I INNYCH CZĘŚCI CIAŁA

Wirus HIV przenoszony jest przez krew. Dlatego wszelkie zabiegi wymagające przerwania ciągłości skóry, podczas których może dojść do przedostania się krwi innej osoby, znajdującej się na nakłuwającym narzędziu, mogą stwarzać pewne ryzyko przeniesienia zakażenia.

 

Zanim podejmie się decyzję o przekłuciu uszu czy innych części ciała, poddaniu zabiegom akupunktury, wykonaniu tatuażu najpierw warto upewnić się, że zabieg będzie wykonywany sterylnym sprzętem jednorazowego użytku, a jeśli to niemożliwe, sprzętem dokładnie wysterylizowanym.

 

W Punktach Konsultacyjno – Diagnostycznych, w których testy w kierunku HIV wykonywane są bezpłatnie i anonimowo, dość często pojawiają się osoby przerażone możliwością zakażenia, gdyż dopiero po poddaniu się takim zabiegom zaczęły się zastanawiać, czy przeprowadzono je w sposób dla nich bezpieczny.

Jednak odpowiedź na pytanie, czy nie doszło do zakażenia, uzyskać można dopiero po 6 tygodniach od zabiegu, czyli po upływie czasu potrzebnego do powstania przeciwciał anty-HIV w ilościach dających się wykazać testami diagnostycznymi 4 generacji. Dopiero po tym czasie wynik ujemny testu potwierdza, iż rzeczywiście nic złego się nie stało.  Zamiast przez 6 tygodni umierać ze strachu lepiej wcześniej sprawdzić, czy jest bezpiecznie.

 

Pamiętaj, aby zawsze pytać, czy sprzęt, którym będzie przekłuwana twoja skóra, jest jednorazowego użytku lub został wysterylizowany przed zabiegiem!

 

ObchodyŚwiatowego Dnia Walki z AIDS w szkole przygotowały uczennice klasy 2f:

Izabela Dutkiewicz i Matylda Dróbka pod opieką pań: Ewy Sołtys, Ewy Paneckiej, Jolanty Chmurzyńskiej, Małgorzaty Bisek i Kingi Jaworskiej