Święto Niepodległości – moja, twoja, nasza Niepodległa.

W sobotę 11 listopada 2023 roku obchodzimy uroczystości związane ze 105. rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości. Po 123 latach nasza Ojczyzna wróciła na mapę Europy, gdzie nie było jej od 1795 roku. Przez lata niewoli całe pokolenia Polaków walczyły o moją Niepodległą, twoją Niepodległą, naszą Niepodległą.

10 listopada w gmachu naszej szkoły obejrzeliśmy film ,,Polskie 100 lat – 11 listopada 1918 roku „. O godzinie 11.11 cała społeczność szkolna ubrana w stroje galowe odśpiewała hymn państwowy.

Ten szczególny dzień był i jest również przez Nas upamiętniany na terenie „Naszej Małej Ojczyzny”.

Jest w Puławach niezwykłe miejsce upamiętniające rocznicę odzyskania niepodległości – Skwer Niepodległości. Rośnie tam dąb szypułkowy, który został posadzony w 10 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku, w roku 1928.

Dzisiaj, w imieniu całej społeczności I Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Adama Jerzego Czartoryskiego uczniowie klasa 1h pod opieką Pani Agnieszki Janickiej złożyła pod nim wiązankę kwiatów. Symboliczne drzewo dominuje nad okolicą przypominając o tragicznych, ale jakże ważnych dla nas Polaków czasach. U podstawy drzewa umieszczony jest pamiątkowy kamień, na którym znajduje się napis:

„DLA UPAMIĘTNIENIA DZIESIĘCIOLECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI MŁODZIEŻ SZKÓŁ MIASTA PUŁAWY TO DRZEWO ZASADZIŁA 11 LISTOPADA 1928 R.” obok jest dodatkowa tablica o treści: „MŁODZIEŻY I MIASTU ODNALEZIONĄ PŁYTĘ PRZEKAZUJE TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ PUŁAW 11 XI 1988”.