W językowym anturażu, czyli o uczniowskim mistrzostwie słowa

Nie każdy z nas wie, że Polacy używają zaledwie kilkunastu tysięcy słów, choć rozumieją 30 tysięcy (nieliczni aż 100 tysięcy). Nasz język uważany za jeden z najtrudniejszych na świecie, posiada szeleszczącą wymowę i skomplikowaną gramatykę. Polski alfabet natomiast, powstawał na bazie pisma łacińskiego. Do dziś pełni on funkcję użytkową, ale też stanowi swoiste dzieło sztuki. Podobno Helena Modrzejewska, (najsłynniejsza aktorka „epoki gwiazd”) intonując ojczysty alfabet, wprawiała w zachwyt amerykańskie elity.

Dlatego też poprawna polszczyzna, to nie tylko kwestia dobrego wychowania, niezbędnej elokwencji, ale cenna umiejętność otwierająca drzwi zawodowej kariery. I choć gramatyka niezmiennie kojarzy się z trudnymi regułami, to jednak konkurs językowo – ortograficzny, „Mistrzowie słowa”, prowadzony w I LO cieszy się dużą popularnością. Jego kwietniowa edycja zgromadziła aż pięćdziesięcioro uczestników z różnych klas. Śmiałkowie zmierzyli się z piętnastoma zadaniami z zakresu składni, fleksji, stylistyki, leksyki, ortografii, a także interpunkcji. Zagadnienia zawierały nie tylko gramatyczne łamigłówki, ale służyły też dobrej zabawie językiem. Zatem wszyscy konkursowicze dowiedli, że lingwistyczne szranki ubogacają, rozwijają umiejętności, gdy szlachetnym celem jest dbałość o piękno polszczyzny. Bowiem dzisiaj poprawne władanie nią to unikalny talent.

Serdecznie gratulujemy naszym zasłużonym zwycięzcom:
I miejsce zajęła Maja Markowska z klasy 2c,
II miejsce – Lena Mroczek z klasy 2d,
zaś III należy do Zofii Gawron z klasy 2d

Szczególne podziękowania kierujemy do Rady Rodziców przy I LO, dzięki Państwa życzliwości możemy prowadzić konkurs.

Edyta Dutkiewicz
oraz uczniowie klasy 3e