WOLNA I NIEPODLEGŁA

WOLNA I NIEPODLEGŁA

Dnia 11 listopada 2024 obchodzimy – 106 rocznicę odzyskania niepodległości przez Naszą Ojczyznę. Po 123 latach Rzeczpospolita wróciła na mapę Europy, gdzie nie było jej od 1795 roku.

Dzisiaj 08 listopada w gmachu Naszego Liceum o godzinie 11.11 cała społeczność szkolna ubrana w stroje galowe, odśpiewała hymn państwowy.

 

DĄB NIEPODLEGŁOŚCI

W nawiązaniu do dzisiejszych obchodów, pragniemy przypomnieć, że na terenie ,,Naszej Małej Ojczyzny” ten szczególny dzień był i jest, upamiętniany i świętowany przez społeczność naszego miasta.

W Puławach jest niezwykłe miejsce upamiętniające rocznicę odzyskania niepodległości – Skwer Niepodległości. Rośnie tam dąb szypułkowy, który został posadzony w 1928 roku, w 10 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
W piątek 8 listopada 2024 roku w imieniu całej społeczności I Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Adama Jerzego Czartoryskiego uczniowie klasy 4a, z wychowawczynią Agnieszką Janicką, zapalili pod nim znicz pamięci.
 Symboliczne drzewo dominuje nad okolicą przypominając o tragicznych, ale jakże ważnych dla nas Polaków czasach. U podstawy drzewa umieszczony jest pamiątkowy kamień, na którym znajduje się napis:

„DLA UPAMIĘTNIENIA DZIESIĘCIOLECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI MŁODZIEŻ SZKÓŁ MIASTA PUŁAWY TO DRZEWO ZASADZIŁA 11 LISTOPADA 1928 R.” obok jest dodatkowa tablica o treści: „MŁODZIEŻY I MIASTU ODNALEZIONĄ PŁYTĘ PRZEKAZUJE TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ PUŁAW 11 XI 1988”.

 

Historia pomnika 10-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę

Rok 1928 był jubileuszem 10-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W związku z rocznicą, w środowisku młodzieży Państwowego Gimnazjum Męskiego im. Ks. Adama Czartoryskiego w Puławach, powstał pomysł jej uczczenia poprzez zasadzenie dębu i odsłonięcie pamiątkowej tablicy. W efekcie podjętej inicjatywy młodzież szkół puławskich 11 listopada 1928 r. posadziła Dąb Niepodległości, a przed nim odsłonięto usytuowaną na postumencie pamiątkową tablicę. Dąb ten zasadził własnoręcznie, w imieniu kolegów gimnazjum, uczeń VI klasy Tadeusz Czerniewski. W latach 1929-1938 podczas kolejnych obchodów rocznicy odzyskania niepodległości organizowano w tym miejscu patriotyczne uroczystości. W okresie okupacji niemieckiej lat 1939-1944 Dąb Niepodległości wraz z pomnikiem uniknął zniszczenia. Dzięki grupie puławian płytę pomnika obmurowano i przysypano ziemią. Po zakończeniu działań wojennych został on odkryty. Jesienią 1948 r. władze miejskie nakazały likwidację pomnika. Rozpoczęte prace zauważył pan Stefan Sułek, który po wymianie poglądów z robotnikami, doprowadził do zdemontowania płyty i jej podstawy i zakopania ich nieopodal drzewa. Fundament zaś przysypano ziemią.

W latach 80. XX wieku podjęto działania zmierzające do odszukania pamiątkowej tablicy z 1928 r. W dniu 3 maja 1986 r., podczas uroczystości zorganizowanych przez puławskie koło Związku Bojowników o Wolność i Demokrację jego członkowie nadali Dębowi Niepodległości imię ,,Kombatant” i zawiesili na nim tabliczkę z tą informacją. Po tym wydarzeniu Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Puław podjął uchwałę o odtworzeniu pamiątkowej tablicy na podstawie historycznej fotografii ukazującej oryginalny pomnik z 1928 r. i ustawieniu na swoim dawnym miejscu w 70. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Zastrzeżono jednak, że może to ulec zmianie w przypadku wcześniejszego odnalezienia oryginalnej tablicy. W 1987 r. pan Aleksander Bochenkiewicz wskazał świadka demontażu pomnika i ukrycia jego elementów – pana Stefana Sułka. Dzięki jego relacjom 5 lipca 1988 r. panowie dr Stanisław Zadura, Zdzisław Filipek i Ryszard Towalski odnaleźli tuż pod murawą fundament pomnika. Nieco dalej natrafili na postument na którym niegdyś była wsparta pamiątkowa płyta. Kilka metrów od dębu odnaleziono poszukiwaną pamiątkową płytę z piaskowca. Odnaleziona płyta została zabezpieczona i zakonserwowana, a odbudowy cokołu, na którym ponownie umieszczono płytę z 1928 r. podjął się Zespół Szkół Budowlanych przy wsparciu kierowników nauki praktycznej pana Józefa Łaskarzewskiego oraz pani Janiny Bażańskiej i aprobacie dyrektora szkoły pana Kazimierza Małysiaka. We frontową ścianę cokołu wmontowano małą płytę informacyjną z piaskowca, wykonaną przez panią Marię Kapturkiewicz-Szewczyk z następującym napisem:
MŁODZIEŻY I MIASTU ODNALEZIONĄ PŁYTĘ PRZEKAZUJE TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ PUŁAW 11 XI 1988

Powtórne odsłonięcie pamiątkowej tablicy z 1928 r. odbyło się w dniu 11 listopada 1988 r. podczas uroczystości 70-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, w której uczestniczyła m.in. młodzież wszystkich puławskich szkół. Uchwała Nr XXV/258/12 Rady Miasta Puławy z dnia 27 września 2012 r. Dąb Niepodległości uzyskał status pomnika przyrody. W 2016 r. pomnik został poddany gruntownej renowacji, w wyniku której podwyższono postument tablicy i zamieszczono na nim nową płytę informacyjną, zastępując tym samym tą z 1988 r., która uległa zatarciu i zniszczeniu.