Z wizytą na Litwie i Łotwie, czyli klasy 2c, 2g i 3a na bałtyckim szlaku

Wycieczka szkolna klas 2c, 2g i 3a do Wilna i Rygi, która odbyła się w dniach 21-24.05, to niezapomniana przygoda, pozwalająca w ciągu czterech dni poznać bogatą historię i kulturę dwóch bałtyckich krajów.

Zwiedzanie Litwy rozpoczęliśmy od wizyty w Trokach, gdzie podziwialiśmy średniowieczny zamek Witolda położony na malowniczej wyspie.
Drugiego dnia swoje uroki odkryła przed nami stolica Litwy – Wilno. W mieście, gdzie w XIX w. studiowali Mickiewicz i Słowacki, zatrzymaliśmy się w Ostrej Bramie, zwiedziliśmy barokowy kościół św.św. Apostołów Piotra i Pawła z drugiej połowy XVII. Odwiedziliśmy też cmentarz na Rossie i zapaliliśmy znicze przy grobie Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie pochowane jest jego serce. Kolejnym punktem naszego programu była wizyta na Starym Mieście, które jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Uczniowie przenieśli się w czasie, spacerując po wąskich uliczkach, podziwiali piękne kamieniczki o barokowej architekturze, a historię odwiedzanych miejsc w ciekawy sposób opowiadała przewodniczka – pani Alicja, która jest rodowitą wilnianką. Zatrzymaliśmy się przy Katedrze Wileńskiej, która jest jednym z najważniejszych symboli miasta. Ostatnim punktem spaceru po Sarym Mieście była wizyta na Uniwersytecie Wileńskim – jednym z najstarszych uniwersytetów w Europie Środkowej, którego absolwentami byli Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki czy Czesław Miłosz. Uczniowie mieli możliwość zobaczyć piękną kaplicę uniwersytetu oraz słuchali opowieści o słynnych absolwentach tej renomowanej uczelni.

Ostatni dzień na Litwie zakończyliśmy spacerem do Wieży Telewizyjnej, której wysokość wynosi 326,5m. Z 67. piętra, gdzie znajduje się kawiarnia oraz taras widokowy, podziwialiśmy piękną panoramę Wilna.

Trzeciego dnia przekroczyliśmy granicę Łotwy i dotarliśmy do Rygi. Razem z przewodniczką spacerowliśmy między secesyjnymi kamienicami na Starówce. Pani Natalia – Polka, której rodzina od wielu pokoleń mieszka na Łotwie, w ciekawy sposób opowiadała o burzliwych dziejach Inflant. Wizyta w Katedrze św. Jakuba była niezwykłym przeżyciem, ponieważ uczniowie mogli podziwiać architekturę i piękne witraże.

Ostatniego dnia przed południem mogliśmy zrelaksować się nad morzem, pospacerować po plaży oraz posłuchać szumu fal, gdyż po śniadaniu pojechaliśmy do Jurmały – nadmorskiej miejsowości. W drodze do Polski odwiedziliśmy pałac w Rundale z XVIII w., który jest jedną z najpiękniejszych barokowych budowli na Łotwie. Znajduje się w malowniczej okolicy, otoczonej pięknym ogrodem francuskim. To idealne miejsce dla miłośników architektury i historii, którzy chcą poczuć klimat minionych epok.

Wycieczka szkolna do Wilna i Rygi była nie tylko okazją do poznania historii i kultury tych miast, ale pozwoliła wspólnie spędzić czas. Uczniowie mieli okazję zintegrować się, posmakować lokalnych potraw i poczuć atmosferę bałtyckich krajów.
Ta niezapomniana podróż na zawsze pozostanie w pamięci uczestników, którzy odkryli piękno i bogactwo kulturowe Wilna oraz Rygi.

Kacper Kalbarczyk i Oliwia Kot z klasy 2g