Zajęcia w skryptorium, czyli warsztaty kaligraficzne podczas VIII Festiwalu Literacka Wiosna

Pierwszy dzień wiosny świętowaliśmy nietypowo, gdyż odbyły się warsztaty kaligraficzne zorganizowane w ramach VIII Festiwalu Literacka Wiosna. Spotkanie trwało dwie godziny
i pozwoliło odkryć piękno sztuki ładnego pisania. Niecodzienne zajęcia poprowadziła pani Renata Horbaczewska – członkini Polskiego Towarzystwa Kaligraficznego. Przekazała nam nie tylko wiedzę, ale podzieliła się pasją i udowodniła, że kaligrafia może być pięknym hobby. Cierpliwie tłumaczyła jak posługiwać się gęsim piórem czy stalówką. Wyjaśniała jak uzyskać idealne linie i proporcje. Poznaliśmy także tajniki pracy średniowiecznych skrybów oraz mieliśmy okazję zobaczyć liczne przybory służące każdemu kaligrafowi.

W drugiej części spotkania mogliśmy spróbować naszych talentów w praktyce. Otrzymaliśmy kartki, różne rodzaje piór oraz niezbędny atrament. Każdy mógł wybrać dowolny szablon z literami oraz krój pisma, a następnie je odwzorować. Wyniki pracy były satysfakcjonujące, chociaż nie obyło się bez kleksów.

Warsztaty kaligraficzne zostały przeprowadzone w bardzo ciekawy sposób. Wszyscy wykazywali chęci do pracy i nie zniechęcali się sporadycznymi trudności, gdyż kaligrafia jest także treningiem cierpliwości i wymaga skupienia.

Michał Krupiński 2d
fot: Zakrzewska Alicja, Yakubenko Oleksandr 2b